Pomimo jasnych wskazówek JSSO (Jednolity System Segregacji Odpadów) i edukacji społecznej na temat wpływu odpadów produkowanych przez człowieka na środowisko naturalne, segregacja śmieci wciąż jest dla wielu osób sporym problemem. Zasady segregowania śmieci wszędzie są takie same – w blokach, wspólnotach, prywatnych nieruchomościach, wciąż jednak istnieją osoby, które nie mają zamiaru stosować się do zaleceń, nie przestrzegając kolorów pojemników lub w ogóle niezainteresowanych segregacją.
Co daje prawidłowa segregacja śmieci? Jak powinna wyglądać segregacja śmieci w blokach? Sprawdź artykuł Siton!
Segregacja śmieci na osiedlu wymaga zastosowania rozwiązań, które ułatwią mieszkańcom tą czynność, choćby dzięki łatwo dostępnym pojemnikom i koszom na śmieci. Najczęściej kontenery i kosze umieszczane są w wiatach lub altanach śmietnikowych. Takie wiaty powinny znajdować się z dala od okien i wejść do klatki schodowej, z uwagi na wydzielanie nieprzyjemnych zapachów, szczególnie podczas letnich miesięcy.
Sprawdź też artykuł: Jak zabezpieczyć osiedle przed szkodnikami?
Estetyczna wiata, wkomponowana w architekturę osiedla, dobrze świadczy o mieszkańcach i zarządzie osiedla, dlatego przywiązywanie wagi do jej wyglądu jest bardzo istotne. W okolicy budynków mieszkalnych mogą znajdować się także pojemniki kołowe, umieszczone na zewnątrz budynku. W niektórych budynkach mieszkalnych wydzielane jest ponadto specjalne pomieszczenie, w którym znajdują się kosze na odpady.
Jak prawidłowo wyrzucać śmieci w blokach?
Kosze na śmieci – segregacja – kolory:
Segregacja śmieci w bloku zaczyna się od własnego mieszkania. Aby ułatwić sobie to zadanie, dobrze jest zainwestować w rozwiązanie, jakim są kosze wielokomorowe, umożliwiające segregację w łatwy i szybki sposób.
Segregacja śmieci w bloku to obowiązek, jeżeli chcemy zaoszczędzić na rachunkach i wykazać się dbałością o środowisko naturalne. Wrzucanie śmieci do niewłaściwych kontenerów lub kompletne nieprzejmowanie się segregowaniem, choć wcześniej było ono deklarowane, może narazić Cię na wysokie kary. Poza tym, że rachunki za niesegregowane śmieci są wyższe, to odpady takie mogą być szkodliwe dla ekosystemu, poprzez zatruwanie wód, gleby, zagrażanie wielu gatunkom zwierząt.
Ceną za składowanie takich odpadów w jednym miejscu może być utrata bioróżnorodności. Poza tym, wiele odpadów można poddawać recyklingowi i pod tym względem niepotrzebne dla jednych śmieci, mogą okazać się cennym surowcem wtórnym. W jaki sposób? Na przykład odpady organiczne mogą być przetwarzane na kompost do nawożenia gleby, z odpadów szklanych powstaną nowe słoiki, butelki, opakowania, z metalowych – elementy konstrukcji, części samochodowe itp., papierowych – opakowania, kartony.
Jak segregować śmieci w bloku? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w worki o odpowiednich kolorach oraz kosze wielokomorowe, żeby segregować odpady na bieżąco, a nie wrzucać je gdzie popadnie, ponieważ wtedy cały proces traci sens. Osobno wyrzucaj odpady z kuchni, jak jedzenie, korzystaj też w miarę możliwości z punktów recyklingu przyjmujących zużyte sprzęty AGD i elektrośmieci.
Przeterminowane leki można oddawać w niektórych aptekach. Podobnie wygląda segregacja śmieci we wspólnotach mieszkaniowych. Wprowadzając się do nowego mieszkania w bloku lub budynku podlegającym wspólnocie, dowiedz się, jak wygląda segregacja śmieci. Zasady są jasno określone, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe dbają też o odpowiednie miejsca do wyrzucania śmieci i kosze na sortowane odpady.
Przeczytaj także: Utrzymanie czystości w budynkach wielorodzinnych a przedmioty trzymane na korytarzu i klatce schodowej
Jak segregować śmieci? Co rozumiemy przez śmieci papierowe, komunalne itp.? Większość ludzi deklaruje chęć segregowania śmieci, nie zawsze jednak wiadomo, co właściwie należy do konkretnej frakcji odpadów.
Segregacja śmieci – kolory:
Istnieją cztery główne frakcje odpadów plus jedna dodatkowa. Główne to metal i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biologiczne oraz piąta, czyli odpady zmieszane. Przypisane do każdej frakcji kolory jasno określają, w którym koszu mają znaleźć się dane odpady. Segregacja śmieci zwiększa świadomość społeczną, jeśli chodzi o środowisko. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą zdecydować się na usługi firm porządkowych, które zajmują się utrzymaniem czystości na osiedlach oraz stanem osiedlowej zieleni.
Usługi porządkowe we Wrocławiu wykonuje firma Siton, w której zestaw usług wchodzą porządki i przeglądy na terenie osiedla. Powierz nam te zadania, a będziesz mieć pewność, że śmieci będą prawidłowo posegregowane.