Miejskie strefy mieszkalne z zielenią, jak osiedle domków jednorodzinnych, bloków czy też wspólnota mieszkaniowa z kamienicami, są narażone na pojawienie się wielu szkodników. Niestety – natura ma to do siebie, że sprzyja rozwojowi form życia, które niekoniecznie uznajemy za miłe i pożądane w naszym otoczeniu. Są to owady, robaki oraz gryzonie. O tym, że ich wpływ na obiekty mieszkalne jest bardzo negatywny, nie trzeba nikogo przekonywać.
Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie przed szkodnikami? Całkowite wyeliminowanie ryzyka ich pojawienia się nie jest możliwe. Można jednak podjąć szereg działań, które pomogą w jego znaczącym zmniejszeniu. Jakie to działania?
Ochrona przed szkodnikami obejmuje zarówno zadbanie o wszystko, co znajduje się przy obiektach mieszkalnych, jak i regularne czynności porządkowe, a także edukację mieszkańców. Zacznijmy najpierw od tego, co może przyciągać szkodniki, a są to obowiązkowe kubły na śmieci. Znajdujące się w nich resztki jedzenia przyciągają gryzonie (jak szczury czy kuny) oraz także sprzyjają namnażaniu się robactwa. A ponieważ ze śmietnika blisko do budynków mieszkalnych, mogą pojawić się i w nich.
Jeśli nie chcemy, aby znalazły się takie szkodniki w bloku, zapobieganie należy rozpocząć od szczelnego zamykania kubłów na śmieci. Ograniczy to wydobywający się z nich zapach, który działa na szkodniki jak magnes. Ponadto będą mieć utrudniony dostęp do pożywienia, co zniechęci je do przychodzenia w to miejsce. Należy także sprawdzać szczelność pomieszczenia, w którym postawione są kubły na śmieci.
Kolejne zabezpieczenie przed szkodnikami mogą stanowić siatki w oknach piwnic. W tym przypadku muszą mieć oczka na tyle małe, aby nie były w stanie przeciskać się przez nie gryzonie. Jeśli chodzi o owady, tutaj pomocne będą umieszczone przed wejściem oraz na klatce schodowej i korytarzach wewnętrznych lampy owadobójcze. Regularne przeglądy instalacji budynkowych, takich jak instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne, z kolei zwiększą szanse na wykrycie oraz naprawienie potencjalnych miejsc, przez które przedostają się szkodniki.
Teren zielony to trawnik oraz znajdujące się na klombach rośliny, a także drzewa, krzewy i inne naturalne elementy krajobrazu. Co robić, gdy pojawiają się robaki na bluszczu lub mszyca zacznie pochłaniać kwiatostan? Tutaj niezbędny będzie fachowo przeprowadzony oprysk na szkodniki. Współczesne środki owadobójcze są tak zaawansowane, że skutecznie likwidują robaki, nie wpływając w żaden sposób na same rośliny. Szkodniki bluszczu oraz innych roślin mogą przerodzić się w poważny problem, dlatego warto podjąć działania zapobiegawcze odpowiednio wcześnie.
Jeśli na osiedlu znajdują się drewniane elementy, takie jak altany, ławki czy plac zabaw, warto je zabezpieczyć przed szkodnikami drewna. Najlepsza ochrona przed szkodnikami tego typu to po prostu impregnacja drewna. Użycie w tym celu odpowiedniego środka zabezpieczy je nie tylko przed owadami, ale również pleśniami i grzybami.
Jeśli nie chcemy odkryć pewnego dnia, że mamy robaki w blokach, konieczne będzie wyrobienie sobie pewnych codziennych nawyków. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby regularnie wyrzucać śmieci – zwłaszcza latem. Wysoka temperatura w połączeniu z zawartością domowego kubła na śmieci to mieszanka wybuchowa i wręcz wymarzone siedlisko dla robaków oraz owadów. Nie należy także wystawiać worków ze śmieciami na korytarz.
Choć wiele wspólnot mieszkaniowych dopuszcza przechowywanie przedmiotów na korytarzu, dotyczy to oczywiście takich, jak rowery czy wózki dziecięce. Przechowywanie na nich śmieci niesie nie tylko ze sobą ryzyko tego, że pojawią się robaki i owady w bloku, ale może być również ukarane mandatem wynoszącym co najmniej kilkaset złotych.
Mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej powinni być świadomi zagrożeń związanych ze szkodnikami oraz metod ich zapobiegania. Warto zorganizować spotkanie informacyjne lub rozesłać ulotki z poradami dotyczącymi utrzymania czystości i innych dobrych praktyk. Zabezpieczenie przed szkodnikami to obowiązek zarządcy obiektu, ale sukces nie będzie możliwy bez współpracy mieszkańców.
Co robić, jeśli dotychczasowa ochrona przed szkodnikami nie zdała egzaminu i pojawiły się na terenie osiedla? W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc fachowej firmy, która zajmuje się porządkowaniem terenu. Solidnie wykonany przegląd i usunięcie wszelkich miejsc, które mogą stać się siedliskiem robactwa to podstawa do skutecznej walki z niechcianymi gośćmi.
Usługi porządkowe we Wrocławiu wykonuje firma Siton. Jeśli chcesz mieć pewność, że zabezpieczenie przed szkodnikami będzie wykonane zgodnie z najlepszymi praktykami, warto skontaktować się z nami w celu nawiązania współpracy. Tym bardziej że świadczymy profesjonalne usługi w bardzo przystępnych cenach.
Dlatego miej pewność, że na Twoim terenie nie pojawią się szkodniki – skontaktuj się z Siton już dzisiaj!