Gryzonie, a szczególnie szczury potrafią wyrządzić wiele szkód w domach i na osiedlach mieszkaniowych. Bywają nosicielami niebezpiecznych dla człowieka patogenów, pasożytują na nich pchły, roznoszące choroby. Poza tym mogą przyczyniać się do szkód materialnych. Jak często powinna być przeprowadzana deratyzacja? Jak wygląda ten proces i kto zleca takie zadanie firmie, zajmującej się likwidacją szkodników?
Deratyzacja – definicja tego słowa jest prosta. Termin deratyzacja oznacza po prostu likwidowanie szkodników, jakimi są myszy i szczury, mieszkające w pobliżu lub bezpośrednio w siedzibach ludzkich. Tymczasem gryzonie łatwo się rozmnażają, a jedna samica szczura może rodzić nawet do 6 razy w ciągu roku. Na jeden miot przypada z kolei od 7 do 12 młodych. Łatwo więc policzyć, jak duża może być skala problemu, a co za tym idzie, dojść do wniosku, jak ważna dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców osiedli jest regularna deratyzacja. Myszy w domu czy szczury w bloku to duży problem, a bywa, że i prawdziwa plaga, jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie kroki.
Deratyzacja domu leży w gestii właściciela nieruchomości, a jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, obowiązek zatrudnienia firmy, zajmującej się tym procesem należy do zadań zarządcy budynku. Na osiedlach taki problem powinien zostać zgłoszony do zarządu spółdzielni. Administracja ma obowiązek zająć się tym i podjąć odpowiednie działania. Na czym polega deratyzacja? W celu usunięcia uciążliwych gryzoni stosowane są środki chemiczne, czyli trutki oraz fizyczne w postaci pułapek. Czasami metody odszczurzania są łączone. Biologiczną metodą na pozbywanie się niechcianych gryzoni są ich naturalni wrogowie w postaci kotów – sam zapach może skutecznie odstraszać szczury. Właściciele nieruchomości często próbują zwalczać gryzonie na własną rękę, stosując różnego rodzaju trutki, ale znacznie skuteczniej zrobi to firma, zajmująca się deratyzacją, doświadczeni pracownicy będą wiedzieli, jak postępować z nękającymi mieszkańców gryzoniami.
Procedura deratyzacji zaczyna się od namierzenia miejsc bytowania szczurów i orientacyjnym ustaleniu wielkości populacji. Następnie instalowane są punkty deratyzacyjne z trucizną. Ilość punktów jest zależna od liczebności populacji na konkretnym terenie. Deratyzacja to nie tylko wystawienie trutki, ale również pozbycie się martwych szczurów. Należy pamiętać, że trutki są niebezpieczne dla domowych zwierząt i ludzi, więc w ich pobliżu powinny się znaleźć wyraźne ostrzeżenia.
Deratyzacja przeprowadzana na osiedlu zawsze powinna odbywać się według tego schematu. Regularna deratyzacja zalecana przez administrację osiedla specjalistycznym firmom powinna być wykonywana dwa razy do roku – wiosną i jesienią, chyba że wcześniej będzie zauważona obecność gryzoni, wtedy należy działać częściej. Szczury nie tylko roznoszą choroby, ale niszczą wiele rzeczy, co może zaszkodzić funkcjonowaniu budynków, a nawet doprowadzić do nieszczęścia – np. uszkodzenia instalacji elektrycznej.
Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć osiedle przed szkodnikami?
Koszt deratyzacji jest uzależniony od wielu czynników, dlatego trudno oszacować go dokładnie. Należy brać pod uwagę wielkość powierzchni, która będzie poddana procesowi, typu budynku – deratyzacja przeprowadzana w budynkach mieszkalnych wymaga właściwego rozmieszczenia pułapek i trutek, żeby nie wiązało się to z potencjalnym ryzykiem dla dzieci i zwierząt domowych. Również rozmieszczenie i liczba pułapek ma wpływ na koszty. Rodzaj wybranego środka chemicznego w postaci np. granulatu, pasty, ziarna, środka mechanicznego jak karmniki deratyzacyjne, chwytacze itp.
Każdy punkt deratyzacyjny umieszczony na obszarze objętym deratyzacją to osobny koszt, a do tego dochodzą opłaty za sprzątanie, kontrolę miejsc z punktami deratyzacyjnymi itp.
Deratyzacja w bloku czy na obszarze całego osiedla to dość skomplikowany proces. Jego czas różni się, od tego, czy odbywa na osiedlu, w pojedynczym budynku czy domu, gdzie przeprowadzana jest deratyzacja. Szczury są inteligentnymi szkodnikami i zwalczanie ich może nie przynieść od razu zadowalających efektów – często trzeba łączyć ze sobą różne metody.
Jeżeli deratyzacja jest przeprowadzana regularnie i nie dopuszcza się do pojawienia się dużej populacji szczurów, to cały proces powinien przebiec sprawnie, szybko i dać pożądane efekty. Administrator budynku powinien wynająć profesjonalną firmę, aby została przeprowadzona optymalna deratyzacja. Przepisy jasno określają, jak często powinna być przeprowadzana w budynku wielolokalowym i kto ma zająć się tym problemem.
Kompleksowe usługi związane z porządkowaniem i utrzymaniem dobrego stanu technicznego budynków świadczy firma Siton, działająca na terenie Wrocławia. Zapoznaj się naszą ofertą już dziś!
Dowiedz się także, czemu służy i jak przebiega dezynsekcja w bloku mieszkalnym?