Obecność uciążliwych owadów w mieszkaniu, domu, bloku czy w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych to prawdziwy problem. Robaki to nie tylko ryzyko pogryzienia i/lub zniszczenia rzeczy, ale także możliwość przenoszenia chorób, które mogą mieć poważne konsekwencje. Dezynsekcja to najlepsza metoda na pozbycie się uciążliwych lokatorów, szczególnie jeśli zawiodły metody domowe. Dowiedz się, jak wygląda dezynsekcja w bloku i mieszkaniu, co wolno, a czego nie wolno robić po przeprowadzonej dezynsekcji i jakie są metody na zwalczanie szkodników.
Dezynsekcja – co to właściwie oznacza, jakich gatunków dotyczy i jakie metody obejmuje? Z pewnością każdy z nas nie raz słyszał słowo dezynsekcja – definicja tej czynności to po prostu zwalczanie owadów, bytujących w mieszkaniach, częściach wspólnych bloków, a także na przestrzeniach otwartych (np. dezynsekcja os i szerszeni z likwidacją gniazd, czy pozbycie się uciążliwych komarów). W mieszkaniach i częściach wspólnych budynków wielorodzinnych dezynsekcja dotyczy zwykle karaluchów, pluskiew, mrówek, pcheł, rybików.
Ponieważ niektóre z owadów są aktywne w nocy, nie zawsze problem jest zauważony od razu. Czasami owady zdążą już rozejść się po całym bloku, kluczowa dla skuteczności dezynsekcji jest więc współpraca między właścicielami mieszkań a zarządcą budynku. Próby zwalczania owadów na własną rękę nie zawsze kończą się sukcesem, a jeśli dezynsekcja zostanie przeprowadzona kompleksowo, jest mniejsze ryzyko, że owady pojawią się znowu. Administracja budynku może zarządzać dezynsekcję co jakiś czas – regularne przeprowadzanie tego procesu skutecznie chroni przed powrotem niechcianych lokatorów do mieszkań i części wspólnych.
Wiemy już, co to dezynsekcja i że dotyczy ona zwalczania robaków, a co z metodami? Jakie metody zwalczania insektów stosują profesjonalne firmy?
Dezynsekcja w bloku zwykle odbywa się metodami zamgławiania albo zastosowania żelu. Jednak o metodach decyduje firma, która koordynuje ten proces. Taką firmą jest Siton z Wrocławia – specjalizująca się w kompleksowej opiece nad budynkami i terenami zielonymi.
Dezynsekcja to proces, który wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń osób ją wykonujących. Wiele ze stosowanych preparatów ma charakter biobójczy, co może wpływać drażniąco na ludzi i zwierzęta. Czy w takim razie dezynsekcja jest bezpieczna i na co należy uważać, jeżeli jej przeprowadzenie jest koniecznością? Oczywiście wszystko zależy od wybranego przez firmę preparatu. Sposoby takie jak wymrażanie czy metoda żelowa nie są toksyczne dla zwierząt i ludzi.
Postępowanie po dezynsekcji powinno być określone przez zajmujących się nią fachowców – każda metoda jest inna. Oprócz wietrzenia i zmycia podłóg (pamiętajmy jednak, że niektóre preparaty muszą dłużej pozostać na powierzchni, żeby miały możliwość zadziałania na owady), należy wyprać odzież, koce, pościel, które mogły mieć kontakt (w przypadku pluskiew, pcheł, moli odzieżowych). Dopóki rzeczy nie zostaną wyprane w temperaturze około 60 stopni, muszą pozostać zabezpieczone np. w workach foliowych, co uniemożliwi znajdującym się w nich insektom wydostanie się na zewnątrz.
Koszt dezynsekcji różnią się między sobą w zależności od tego, na czym polega dezynsekcja w konkretnym przypadku, jaka metoda została wybrana przez pracowników firmy dezynsekcyjnej, jakie środki zostaną użyte, z jakim szkodnikiem trzeba się zmierzyć. Oczywiście nie bez znaczenia jest metraż powierzchni – inaczej będzie to wyglądać w przypadku mieszkania, a inaczej bloku czy kamienicy. Koszt jednorazowego zabiegu w mieszkaniu to około 160 – 200 zł, a w przypadku bloku może wynieść o wiele więcej, biorąc pod uwagę, że dezynsekcji podlegają części wspólne, klatki schodowe, zsypy, piony kanalizacyjne, wentylacje, a także piwnice, strychy i oczywiście mieszkania.
Sprawdź też: Jak zabezpieczyć osiedle przed szkodnikami?
Dezynsekcja w mieszkaniu w bloku wymaga pewnych przygotowań jak choćby zabezpieczenia artykułów spożywczych, roślin i cennych rzeczy. Dzieci i zwierzęta domowe nie powinny znajdować się w tym czasie w mieszkaniu i pozostać poza domem przez liczbę godzin lub dni zalecaną przez firmę dezynsekcyjną. W zależności od rodzaju insektów może trzeba będzie opróżnić szuflady, szafy, a w skrajnych przypadkach nawet rozmontować listwy przypodłogowe. Meble należy odsunąć od ściany na około 50 cm.
Nawet jeśli tylko części wspólne podlegają dezynsekcji, a mieszkania nie, i tak trzeba uszczelnić wentylację, żeby nie przedostały się tamtędy owady. Dezynsekcja w zależności od wybranej metody wygląda dość podobnie, np. dezynsekcja na rybiki cukrowe najczęściej przeprowadzana jest metodą żelową w miejscu bytowania owadów, czyli w pobliżu odpływów, rur wodociągowych itp. w miejscach o dużej wilgoci na ogół w łazienkach i kuchniach. A dezynsekcja pluskiew? To jedne z najtrudniejszych do wytępienia szkodników, gnieżdżące się w materacach łóżek, ubraniach, zasłonach, listwach przypodłogowych, ramach obrazów, zabawkach, posłaniach zwierząt.
Najczęściej stosowaną metodą jest oprysk o silnym działaniu, który uniemożliwia przebywanie w domu nawet do 24 godzin. Jeżeli pluskwy zadomowiły się w całym bloku, konieczne może być powtórzenie czynności, w przypadku tych niezwykle uciążliwych insektów przyda się profilaktyczna dezynsekcja. Pchły szybko się rozmnażają, przenoszą choroby i są uciążliwe dla ludzi i zwierząt.
Profesjonalna dezynsekcja z użyciem oprysku lub zamgławiania będzie jedynym wyjściem tam, gdzie zawiodły naturalne metody. Skontaktuj się z firmą Siton i poznaj naszą ofertę w zakresie obsługi nieruchomości we Wrocławiu.
Plaga szczurów? Zobacz nasz tekst: Deratyzacja na osiedlu – wszystko, co musisz wiedzieć