Problem ptasich gniazd na balkonach, wykuszach i tarasach. Jak sobie z nim poradzić?

26 lipca, 2024

Ptaki są stałym elementem miejskiego krajobrazu. Jednak ich obecność wiąże się z kilkoma problemami, jak odchody na elewacjach budynków, chodnikach, a także parapetach. Ponadto ptaki mogą wydziobywać styropian pod swoje siedliska, pojawiają się również ptasie gniazda na balkonach i tarasach mieszkań prywatnych.

Jak poradzić sobie z tym problemem? Istnieje na to kilka zgodnych z prawem sposobów. Przeczytaj i dowiedz się, co można zrobić.

Czy wolno usuwać gniazda ptaków? 

Gniazda ptaków są chronione prawem, co oznacza, że istnieją ograniczenia dotyczące usuwania gniazd. W wielu przypadkach usuwanie aktywnych gniazd ptaków jest zabronione i może naruszać przepisy dotyczące ochrony gatunków. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z usuwaniem gniazd ptaków, zaleca się skonsultowanie ze wspólnotą mieszkaniową niezależnie od tego, czy mamy gniazdo na balkonie, elewacji czy też dachu.

Z kolei wspólnota powinna ustalić zakres możliwych działań w porozumieniu z lokalnymi organami ochrony przyrody lub specjalistami ds. ptaków.

Co zrobić z gniazdem ptaków na balkonie? 

ptasie gniazda na balkonieGniazdo ptaków na balkonie to niekomfortowa sytuacja, jednak niekoniecznie musi mieć negatywny wpływ na estetykę otoczenia oraz życie codzienne. Dlatego pierwszym krokiem jest ocena sytuacji, czy gniazdo ptaków powoduje jakiekolwiek problemy lub ryzyko. Jeśli gniazdo nie stanowi zagrożenia, należy pozostawić ptaki do zakończenia cyklu lęgowego, zanim podejmie się jakiekolwiek działania.

Jeśli natomiast gniazdo na tarasie powoduje problemy, w takiej sytuacji wszystko zależy od tego, czy znajdują się w nim pisklęta. Jeśli tak jest, gniazdo musi pozostać na miejscu, dopóki ptaki nie będą w stanie samodzielnie z niego odlecieć – od wyklucia się piskląt do tego momentu upływa zazwyczaj ok. dwóch miesięcy. Jeśli zaś gniazdo jest puste, można je bez problemu przenieść.

Uwaga – to kiedy można usunąć gniazdo na balkonie i tarasie, określone zostało przez rozporządzenie Ministra środowiska z dnia 7 października 2014 roku (Dz. U. 2016 poz. 2183). Jeśli usuwanie wymagane jest przez względy sanitarne, można to robić od dnia 16 października do końca lutego roku kolejnego.

Jak zlikwidować ptasie gniazdo? 

Gniazdo na tarasie lub balkonie powinno być zlikwidowane zgodnie z przepisami, które precyzyjnie wyznaczają dopuszczalny okres na te czynności.

Co zrobić z jajkami na balkonie? 

Jeśli odkryliśmy gniazdo na balkonie, a w nim jajka, co robić w takiej sytuacji? Przepisy mówią jasno, że w tym wypadku nie można go przenosić ani niszczyć. Jeśli chodzi o przeniesienie, gniazdo mogłoby zostać porzucone przez rodziców, a pisklęta umrzeć z powodu braku opieki. Należy w takiej sytuacji zaczekać, aż młode podrosną (wspomniane wcześniej dwa miesiące powinno wystarczyć) i samodzielnie opuszczą gniazdo.

Co grozi za usunięcie gniazda gołębi? 

Jeśli gniazdo zostanie usunięte w okresie lęgowym, czyli od lutego do 16 października, należy liczyć się z konsekwencjami. Tymi zaś są grzywna w wysokości co najmniej kilkuset złotych, a w poważniejszych przypadkach może być to nawet areszt. Jeśli zatem chcesz usunąć gniazdo na tarasie, zaleca się skonsultowanie z lokalnymi organami ochrony przyrody lub specjalistami ds. ptaków, aby uzyskać niezbędne wskazówki i potwierdzenie zgodności z prawem planowanych działań.

Co zrobić, żeby ptaki nie robiły gniazd? 

Jak głosi stare powiedzenie: zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby pojawiały się ptasie odchody na balkonie czy też ryzykować zanieczyszczenia elewacji, dobrym rozwiązaniem będzie podjęcie sprawdzonych działań, które sprawią, że ptaki będą omijać taras lub balkon szerokim łukiem. Jak wygląda zabezpieczenie balkonu przed gołębiami?

Jest na to kilka sposobów:

  • siatki – zabezpieczenie balkonu przed ptakami można wykonać za pomocą specjalistycznych siatek, które zapobiegają dostępowi ptaków do przestrzeni balkonu, a zarazem nie ograniczają widoku;
  • odstraszacze wizualne – odstraszanie ptaków z balkonu może odbywać się przy użyciu odpowiedników „strachów na wróble”, jak makiety ptaków drapieżnych czy błyszczące elementy. Pomagają także elementy ruchome, obracające się pod wpływem wiatru;
  • odstraszanie dźwiękowe – skuteczna metoda, która wykorzystuje emitowane dźwięki (ptaków drapieżnych, strzałów z broni palnej itp.) w celu odstraszania ptaków. Można również wykorzystać odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale uciążliwe dla ptaków.

Co po pozbyciu się ptaków?

Jeśli ptasie gniazdo na balkonie zostało usunięte, należy zadbać o jego oczyszczenie z odchodów. Pomogą w tym specjalistyczne środki, które można dostać w marketach budowlanych oraz sklepach z chemią gospodarczą. O ile to, jak posprzątać balkon po gołębiach, jest łatwym zadaniem, które może wykonać każdy, o tyle czyszczenie z odchodów i resztek gniazd dachów oraz elewacji wymaga odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia.

W tym przypadku warto skorzystać z usług firmy Siton, która wykonuje usługi porządkowe we Wrocławiu. Oferujemy nie tylko utrzymanie czystości w budynkach, ale również zabezpieczanie ich przed ptakami, a także szkodnikami. Skontaktuj się z nami już dzisiaj!

ptasie gniazda
© SITON
design:
Proformat