Co to jest zielony dach i dlaczego warto się na niego zdecydować w bloku?

5 czerwca, 2024

Zielony dach to coraz częściej wybierany sposób na zapewnienie bioróżnorodności roślinnej na terenach mieszkalnych. Ogród na dachu wpływa także na obniżenie temperatury, pochłanianie dwutlenku węgla oraz zatrzymywanie wody podczas opadów deszczu, która parując, również urozmaica mikroklimat danego miejsca. Oczywiście zielony dach ma i zalety estetyczne – osiedla z roślinnością na dachach wyglądają naprawdę efektownie.

Jak zaplanować dach z roślinami? Jak zrobić ogród na dachu i komu zlecić pielęgnację oraz utrzymanie dobrej kondycji tego miejsca?

Co to znaczy zielony dach?

Zielony dach – czyli dach ekologiczny lub wegetacyjny – to płaski, skośny albo spadzisty dach, pokryty trawą, ziołami, krzewami, kwiatami, a czasem też drzewami. Zielone dachy w znacznej mierze są samowystarczalne, ale od czasu do czasu wymagają działań takich, jak: nawadnianie, dosadzanie roślin, usuwanie uschniętych części, nawożenie, przycinanie.

Te prace warto zlecić specjalistom, którzy nie tylko wiedzą, jak zrobić ogród na dachu, ale również jak o niego dbać, żeby przedłużyć żywotność i estetyczny wygląd roślin.

Ile kosztuje ogród na dachu?

Dlaczego warto przemyśleć założenie takiego ogrodu w bloku? Ilość zieleni w miastach to wciąż za mało jak na potrzeby zachowania równowagi w środowisku. Tworzenie się wysp ciepła w miastach, dokuczliwe upały, rozgrzane powierzchnie, wszechobecna betonoza (wpływająca nie tylko na podwyższenie temperatury, ale i estetykę otoczenia) to główne powody, które powinny nas skłonić do przywiązywania większej wagi do zakładania terenów zielonych.

Jakie zalety ma ogród na dachu bloku?

  • wykorzystanie terenu, który poza funkcją pokrycia dachowego nie jest użytkowany;
  • izolacja termiczna i akustyczna budynku;
  • ochrona pokrycia dachowego;
  • pozytywny wpływ na mikroklimat miejsca;
  • zatrzymanie wody deszczowej i odciążenie systemów kanalizacyjnych;
  • pochłanianie dwutlenku węgla;
  • poprawa estetyki otoczenia.

Cena za zielony dach jest uzależniona od konstrukcji dachu oraz ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych prac wzmacniających i hydroizolacyjnych. Cena za całość wyliczana jest w zależności od rodzaju dachu, wybranych roślin oraz metrażu. Dach intensywny może być trochę droższy od ekstensywnego (różnice wyjaśniamy dalej w tekście), ale biorąc pod uwagę koszty drenażu, prac związanych ze wzmacnianiem konstrukcji, hydroizolacją i nasadzeniami – szacuje się, że jest to koszt od około 600 zł za metr kwadratowy.

Ponadto ogród na dachu wymaga wielu nasadzeń, które też bywają dość kosztowne. Jednak ostateczne koszty uzależnione są od wielu czynników. Późniejsza pielęgnacja – jakiej wymaga ogród na dachu – również będzie generować koszty, uzależnione od rodzaju prac. Oczywiście całe przedsięwzięcie wymaga dokładnego zaplanowania, jeśli ma powstać przemyślany i spełniający swoje zadania ogród na dachu – projekt uwzględniający rodzaje prac oraz gatunki roślin jest koniecznością. Cena projektu to około 10 do 15% ceny ogrodu.

Co posadzić na dachu?

zielony dach w blokuJakie rośliny na dach będą się sprawdzać w niełatwych warunkach klimatycznych, obfitujących w nagłe zmiany pogody i zróżnicowaną temperaturę? Niektóre firmy proponują gotowe rozwiązania związane z zielonymi dachami. Taki zielony dach ma warstwy i są to kolejno: drenażowo-filtracyjna, wegetacyjna i roślinna (pokryte wyhodowaną już roślinnością).

Zielony dach płaski lub spadzisty jest doskonałym terenem dla różnorodnej roślinności. Można zdecydować się na dach trawiasty z odmian niewymagających ciągłego koszenia lub dach ziołowy (rumianek, krwawnik, macierzanka) – taki rodzaj ma dodatkowy atut: piękny zapach. Poza tym popularne są dachy rozchodnikowe, kwiatowe (głównie polne kwiaty), bioróżnorodne. Na zielonym dachu sprawdza się kocimiętka, lawenda, gipsówka.

Niektóre zielone dachy mają też krzewy, a nawet niewielkie drzewa (np. odmiany sosny). Rośliny na zielony dach powinny dobrze magazynować wilgoć oraz być odporne na mrozy i wysokie temperatury.

Sprawdź też artykuł: Trawnik na osiedlu – naturalny czy koszony?

Jakie rośliny na dach intensywny?

Zielony dach może być ekstensywny lub intensywny. Ekstensywny charakteryzuje się zastosowaniem stosunkowo płytkiej warstwy gleby. Jest obsadzony roślinami praktycznie nie wymagającymi pielęgnacji, mchami, rozchodnikami, kwiatami polnymi.

Z kolei dach intensywny przypomina tradycyjne ogrody, ma głębszą warstwę gleby i sadzi się na nim praktycznie wszystkie rodzaje roślinności: trawy, kwiaty, drzewa, krzewy. Jakie rośliny na dach zielony intensywny stosuje się najczęściej? Są to trawy ozdobne, kocimiętka, lawenda, rozchodnik, powojnik, róże ogrodowe, róże dzikie, floksy, goździki, berberysy, irgi, tawuły, niektóre odmiany sosen i świerków.

Przeczytaj także: Rośliny na osiedla. Lista gatunków, które warto posadzić

Zielony taras na dachu wymaga regularnej pielęgnacji, do której warto zaangażować firmę zajmującą się profesjonalnie miejską zielenią. Taką firmą jest Siton z Wrocławia, zajmujący się nie tylko zielenią, ale także wieloma innymi pracami w obrębie budynków mieszkalnych, komercyjnych i ich otoczenia. Projektowanie zieleni we Wrocławiu i dbanie o jej dobrostan to zadanie dla naszych wykwalifikowanych pracowników, posiadających potrzebną wiedzę oraz niezbędne sprzęty i urządzenia.

Sprawdź ofertę firmy Siton już dziś!

© SITON
design:
Proformat