Trawnik na osiedlu – naturalny czy koszony?

13 maja, 2024

Zieleń osiedlowa jest ważnym, choć czasami kontrowersyjnym tematem. Niektórzy opowiadają się za starannie wykoszonymi trawnikami i przyciętymi krzewami, inni cenią tonące w zieleni i kwiatach osiedlowe łąki i skwery. Sama estetyka to jednak rzecz gustu. Ale oprócz względów estetycznych są jeszcze inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę. Jak zadbać o trawnik na osiedlu, żeby każdy jego mieszkaniec był zadowolony? Czy koszenie trawy to konieczność? A może lepiej tego nie robić?

Co daje koszenie trawy – plusy skoszonych trawników na osiedlu

Trawnik na osiedlu kojarzy się najczęściej ze starannie i krótko przystrzyżoną trawą wokół bloków mieszkalnych, sklepów i punktów usługowych. Takie rozwiązanie wydaje się satysfakcjonujące z punktu widzenia osób stawiających na minimalistyczną estetykę i nowoczesny wygląd osiedla. Za krótko przyciętą trawą opowiadają się również alergicy – pyłki traw są jednymi z najczęściej i najsilniej uczulających alergenów, a przecież wszyscy wiemy o tym, że coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie.

Co daje koszenie trawy? Jakie są zalety tego rozwiązania?

  • większa estetyka przestrzeni osiedla – starannie przystrzyżony trawnik wygląda estetycznie, a osiedle prezentuje się jako zadbane miejsce. Szczególnie koszenie trawy po zimie wydaje się zasadne. Trawa po stopnieniu śniegu nie wygląda dobrze, pojawia się pleśń śniegowa, poza tym źdźbła są pożółkłe. Piękny trawnik na osiedlu to trawnik zdrowy, zielony, gęsty i mocny;
  • zalety dla alergików – mnóstwo osób jest uczulonych na pyłki traw, wywołujących szereg nieprzyjemnych, utrudniających funkcjonowanie objawów. Koszenie trawy w znacznym stopniu ogranicza powstawanie problemu, trzeba jednak wiedzieć, kiedy ją kosić;
  • poprawa widoczności – trawnik na osiedlu to prawdziwa ozdoba. O wiele przyjemniej wraca się do mieszkania, z którego okien widać zieleń. Jednak przy większych ulicach i osiedlowych alejach lepiej zadbać o dobrą widoczność. Wybujałe wysokie trawy, a niekiedy prawie chaszcze w miejscach, gdzie dozwolony jest ruch samochodowy, mogą ograniczać widoczność;

Jako plus krótko skoszonej trawy niektórzy podają ograniczenie występowania uciążliwych kleszczy, groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jednak wysokość traw nie ma żadnego znaczenia dla występowania kleszczy – koszenie trawnika nic tutaj nie zmienia.

Przeczytaj też: Kto dba o tereny zielone na osiedlach, wokół bloków i dużych nieruchomości?

Trawnik bez koszenia – jakie są zalety tego rozwiązania?

Trawnik bez koszenia – jakie są zalety tego rozwiązaniaTrawnik bez koszenia – czy to dobry pomysł? Na osiedlach nie brakuje zwolenników bujnej roślinności. Coraz częściej zarówno w przestrzeni nowo powstających, jak i starszych osiedli możemy zaobserwować prawdziwy powrót do natury w postaci kwiecistych łąk, majestatycznych drzew czy rozłożystych krzewów.

Niewielkie osiedlowe parki, zielone place zabaw, efektowne alejki – to wszystko nadaje całemu osiedlu wspaniałego klimatu. Jakie są zalety niekoszonych trawników?

  • bioróżnorodność – zróżnicowana roślinność przyciąga owady, ptaki i drobne zwierzęta, wpływając pozytywnie na mikroklimat całego osiedla;
  • utrzymanie większej wilgotności w porośniętej zielenią glebie, poprawa jej jakości i wpływ na obniżenie temperatury miejskich wysp ciepła;
  • koszenie trawy a alergeny – zbyt często koszona trawa będzie kwitła znowu i okres, w którym dochodzi do alergizującego pylenia, będzie się wydłużać. Ponad bioróżnorodność łąk kwietnych nie musi oznaczać, że alergicy będą bardziej narażeni. Bioróżnorodność może też uodparniać, a równie szkodliwy jak alergeny podczas pylenia może okazać się pył unoszący się podczas i po koszeniu oraz spaliny, wytwarzane przez niektóre rodzaje kosiarek;
  • wyższa trawa i kwiaty oznaczają dłuższe utrzymywanie wody w glebie;
  • rzadsze koszenie to mniejszy hałas. Podczas koszenia dźwięk może przekraczać 100 decybeli, co jest uznawane za szkodliwe.

Przeczytaj też: Ekologia na osiedlu. Zielone osiedla a wyzwania użytkowe i estetyczne

Czy trawę trzeba kosić – a jeśli tak to, jak często?

Coraz bardziej zauważalne zmiany klimatu, miejska walka z betonozą i wynikającymi z tego bardzo wysokimi temperaturami, wreszcie dbałość o bioróżnorodność – to wszystko doprowadziło do licznych dyskusji na temat, czy trawę trzeba kosić? Wiele miast zmniejszyło częstotliwość koszenia do 3-4 razy w roku.

Oczywiście koszenie musi też zostać przeprowadzone w odpowiednim czasie. Pierwsze koszenie po zimie nie może odbyć się zaraz po roztopach, trawnik powinien odżyć po zimie, a sama trawa powinna wejść w okres wegetacji. Nie bez znaczenia jest też temperatura – jeżeli przez kilka dni z rzędu nie spada do 0 stopni wieczorem, można zaplanować koszenie. Zwykle odbywa się to w kwietniu. W okresie od czerwca do sierpnia, kiedy występuje zwiększone prawdopodobieństwo suszy, koszenie powinno odbywać się jak najrzadziej i nie można trawy przycinać zbyt nisko.

Utrzymanie terenów zielonych nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się to wydawać, dlatego warto zlecić je profesjonalistom. Firma Siton zajmuje się kompleksową pielęgnacją zieleni miejskiej w tym także osiedlowej. W dodatku przyjmujemy nie tylko zlecenia na koszenie trawy. Zajmujemy się koszeniem i obsiewaniem trawników, ich pielęgnacją, nawożeniem i wywożeniem skoszonej roślinności, przycinamy i formujemy krzewy, projektujemy tereny zielone, zajmujemy się zadaniami z zakresu arborystyki – przycinamy, pielęgnujemy i dosadzamy drzewa.

Cena za koszenie trawy i inne usługi Siton jest uzależniona od obszaru oraz rodzaju wykonywanych prac. Zapraszamy do kontaktu i poznania szczegółów oferty!

© SITON
design:
Proformat