Kiedy przycinać krzewy na osiedlu i komu najlepiej to zlecić?

17 lipca, 2024

Przycinanie krzewów to bardzo ważna czynność, mająca funkcję pielęgnacyjną i wpływającą na stan zdrowia oraz wygląd roślin. Istotna jest jednak wiedza na temat tego, jak przycinać krzewy ozdobne i w jakich miesiącach to robić. Czy warto do tego celu wynająć profesjonalną firmę? Dowiedz się, kiedy i jak przycinać krzewy na osiedlu oraz komu zlecić to zadanie.

Kiedy obcina się krzewy?

Przycinanie krzewów – kiedy należy to robić, żeby nie zaszkodzić roślinom? Termin, w jakim dokonuje się przycinania krzewów, jest związany z czasem kwitnienia danego gatunku. Przycinanie odbywa się po przekwitnięciu roślin. Dlaczego w ogóle przycina się krzewy? Co daje przycinanie krzewów ozdobnych?

Korzyści z przycinania to:

  • bardziej intensywny wzrost rośliny;
  • uformowanie krzewu bez wrażenia niekontrolowanego rozrostu pędów i nadmiernej objętości, która może zasłaniać kwitnące części przed słońcem;
  • wspomaganie zawiązywania pąków na kolejny sezon;
  • uodparnianie na schorzenia dotykające rośliny;
  • pomoc w nadaniu estetycznego kształtu, dzięki któremu roślina staje się prawdziwą ozdobą otoczenia.

Cięcia po posadzeniu krzewów wykonuje się w okresie marca–kwietnia i października – listopada. Na cięcia formujące przeznaczone są luty i marzec, podobnie cięcia pielęgnacyjne oraz cięcia odmładzające, sanitarne i prześwietlające. Natomiast czas na ogławianie trwa od lipca do września. Przycinanie krzewów liściastych, które kwitną wiosną, jak forsycja, migdałek, lilak, tawuła, powinno być wykonywane od końca lutego do połowy kwietnia.

Obcinanie krzewów kwitnących latem – takich, jak np. jaśminowiec – wykonuje się w czerwcu. Przycinanie krzewów liściastych, jak róże, hortensje, budleje, powinno się wykonywać od lutego do rozpoczęcia wegetacji.

Dzięki częstemu przycinaniu, popularne, ozdobne żywopłoty z roślin liściastych, których nie brakuje na osiedlach, formują się w gęste bloki roślinne bez prześwitów, z miejscem na nowe pędy. Takie rośliny sadzone jesienią powinny być przycinane już na wiosnę.

Sprawdź też artykuł: Jakie rośliny na osiedlu posadzić?

Co daje przycinanie krzewów?

krzewy na osiedluJak już wiemy, obcinanie krzewów ozdobnych daje im zdrowy wzrost, piękny wygląd, pomaga wybić się nowym pędom, wspomaga regularne i obfite kwitnienie oraz chroni przed chorobami, pleśniami, grzybami. Ale każdy rodzaj cięcia ma inny cel.

Czemu służą różne rodzaje przycinania krzewów?

  • cięcia sanitarne – usuwa się chore, przegniłe, połamane, przemarznięte gałązki. Na ogół wykonuje się je w lutym i marcu;
  • cięcia prześwietlające – wycinanie najstarszych pędów w celu zapewnienia młodym, wzrastającym pędom większej ilości miejsca i dostępu do światła – wykonuje się je w okolicach lutego i marca;
  • ogławianie – czyli usuwanie przekwitłych, przegniłych kwiatów przez przycinanie wierzchołków pędów. Ten zabieg ma przedłużyć kwitnięcie krzewów;
  • cięcia odmładzające – stosuje się na roślinach, które z jakiegoś powodu utraciły walory dekoracyjne, rozrosły się w niekontrolowany sposób i zdziczały. Ponieważ jest to silne przycięcie korony, kwiaty mogą nie pojawiać się nawet przez kilka lat, tak przycięte rośliny wolno się goją i są podatne na choroby. Nie poleca się tego zabiegu przy roślinach, które słabo się regenerują, np. tawuła, złotokap;
  • cięcia pielęgnacyjne – polegające na usuwaniu zbędnych pędów, chorych gałązek i fragmentów rośliny;
  • cięcia formujące – usunięcie gałęzi rosnących pod niewłaściwym kątem i nadanie prawidłowego kształtu. Takie cięcia wykonuje się w czasie zimowego spoczynku.

Kiedy obcina się krzewy ozdobne? 

Przycinanie krzewów ozdobnych liściastych na osiedlach to ważna część dbania o zieleń, która służy wszystkim, nie tylko dla zachowania bioróżnorodności, ale również ze względów estetycznych. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na krzewach wymagają pewnej wiedzy, dlatego nie każdy może je przeprowadzać. Czy warto zlecić dbanie o osiedlową roślinność firmie, która wie, jak przycinać krzewy, nasadzać nowe rośliny, usuwać chore fragmenty, nawozić?

Oczywiście, że tak. Zatrudnienie profesjonalistów, którzy posiadają wykwalifikowaną kadrę, specjalistyczny sprzęt i środki chemiczne to najlepsza możliwa decyzja. Firma Siton doskonale wie, kiedy obcinać i pielęgnować krzewy ozdobne, a ponieważ czynności te są wykonywane w ciągu niemal całego roku, lepiej, żeby zajęli się nimi ludzie, którzy dobrze wiedzą, co robią.

Przeczytaj też: Trawnik na osiedlu – naturalny czy koszony?

Czy można przycinać krzewy latem? 

Niektóre gatunki krzewów ozdobnych można przycinać latem – np. winobluszcze i glicynie można przycinać w lipcu, a w sierpniu krzewy owocowe – agrest, porzeczki czerwone i białe. Jak przycinać krzewy i kiedy to robić, dobrze wie firma Siton, która oferuje projektowanie zieleni we Wrocławiu.

Zajmujemy się również koszeniem trawników, pracami porządkowymi w obrębie budynków wielorodzinnych i osiedli, przeglądami technicznymi, myciem garaży podziemnych, myciem okien na wysokościach, dezynfekcją i wieloma innymi czynnościami porządkowymi. Skontaktuj się z nami i poznaj całą naszą ofertę!

kiedy przycinac krzewy?
© SITON
design:
Proformat