Bez prawidłowo działającej instalacji elektrycznej nie można sobie wręcz wyobrazić życia codziennego. Prąd jest nam potrzebny do zasilania urządzeń AGD, oświetlania pomieszczeń oraz ogrzewania. Jednak co jakiś czas powinien zostać przeprowadzony przegląd instalacji elektrycznej, w trakcie którego zostanie sprawdzony jej stan.
Jest to potrzebne nie tylko dlatego, że wymagają przeglądu przepisy prawa budowlanego, ale ma również wymiar praktyczny. Sprawnie działająca instalacja to minimum ryzyka, że zdarzy się spięcie, które mogłoby uszkodzić sprzęty. Ale co jaki czas należy przeprowadzać taki przegląd?
Do kogo należy obowiązek przeprowadzania przeglądów tego typu? Jasno definiują to przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nimi za obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu odpowiada właściciel lub zarządca obiektu budowlanego. W przypadku bloku będzie to więc spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.
Podobnie jak przy innych obowiązkowych przeglądach – np. przeglądzie wentylacji w bloku – działanie to polega na regularnej kontroli stanu technicznego instalacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacyjnego. Wspomniane przepisy mówią nam, że przegląd instalacji elektrycznej we wspólnocie mieszkaniowej powinien zostać przeprowadzony raz na pięć lat. Jednak względy praktyczne sugerują, aby wykonywać go nawet co roku. Częstotliwość przeglądów może być także dostosowana do konkretnych wymogów – na przykład jeśli często zdarzają się awarie instalacji elektrycznej lub przerwy w dostawie prądu.
Okresowy przegląd instalacji elektrycznej jest istotny nie tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa, ale także może mieć wpływ na uzyskanie odszkodowania pieniężnego w razie nieszczęśliwego zdarzenia, jak np. spowodowanego zwarciem instalacji pożaru budynku. Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli nie okaże się protokołu przeglądu.
Ale tak właściwie na czym polega przegląd instalacji elektrycznej? Jest to szereg czynności przeprowadzanych przez osoby posiadające uprawnienia elektryczne. Określają je Polskie Normy HD 60364-6:2006. Przegląd zaczyna się od oględzin instalacji w celu sprawdzenia jej ewentualnych przerwań lub uszkodzeń, a następnie wykonuje się specjalistyczne próby i pomiary. Muszą być one przeprowadzone za pomocą odpowiedniej aparatury, określonej przepisami. Sprawdzane jest m.in. wykrycie rezystencji izolacji oraz działanie wyłączników.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy dokonać naprawy problemu – jeśli nie jest to możliwe, elektryk może nawet wyłączyć działanie części instalacji lub jej całości. O tym, że obowiązek przeglądu instalacji elektrycznej został wypełniony, świadczy protokół, który sporządza osoba przeprowadzająca oględziny oraz testy. Musi znaleźć się w nim data, określenie stanu poszczególnych elementów oraz informacje o wynikach. W protokole powinny być również wymienione wszelkie wykryte usterki oraz nieprawidłowości.
Czym wykonywany raz na pięć lat przegląd instalacji elektrycznej w bloku różni się od tego, gdy wspólnota wzywa elektryka raz do roku?
Jeśli chodzi o sam przegląd instalacji elektrycznej, wykonuje się te same czynności. Ale gdy wykonywany jest przegląd pięcioletni, wówczas powinno się także uwzględnić instalację odgromową i piorunochronną.
Jaka jest cena za przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, kamienicy lub bloku? To zależy od tego, jaka jest powierzchnia obiektu oraz jak bardzo zaawansowana i rozbudowana jest instalacja (wpływa to na ilość punktów pomiarowych). O ile sam przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku to wydatek ok. 200-300 zł, o tyle cały obiekt to minimum 500 zł, a przy dużych budynkach powyżej 4 pięter koszt sięgać może nawet kilka tysięcy złotych.
Kolejnym powodem, dla którego warto wykonać przegląd instalacji elektrycznej, jest kara, którą można otrzymać za brak ważnego protokołu. Co rozumiemy przez „ważny”? Po prostu mający mniej niż pięć lat. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, mandat za brak przeglądu instalacji elektrycznej może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
Ale nie sama kara jest tu najważniejsza. Brak regularnej kontroli naraża użytkowników na niebezpieczeństwo w trakcie eksploatacji urządzeń elektrycznych i oświetlenia.
Na terenie Wrocławia działa firma Siton, która zajmuje się kompleksową obsługą instalacji elektrycznych. Mamy odpowiednie uprawnienia, wiedzę oraz doświadczenie do przeprowadzania takich przeglądów. Możesz także zgłosić się do niej w przypadku niespodziewanych problemów – Siton prowadzi pogotowie elektryczne we Wrocławiu, dzięki któremu zyskasz doraźną pomoc.
Zaletą naszej firmy są również bardzo przystępne ceny za wykonywane usługi. Dlatego, jeśli potrzebne są usługi elektryczne – skon katuj się z Siton już dzisiaj!