Każda nieruchomość ulega zużyciu na skutek naturalnej eksploatacji oraz wpływu czynników zewnętrznych, jak temperatury, wilgoć, deszcze czy wiatry. Przegląd techniczny budynku to wykonywana regularnie inspekcja, mająca na celu wykrycie wszelkich braków lub potencjalnych punktów słabych, które mogą stać się przyczyną większych problemów.
Ale kto odpowiada za przegląd techniczny budynku? Na czym on polega i jak często go przeprowadzać? Wyjaśniamy wszystkie te kwestie w poniższym tekście. Przeczytaj i dowiedz się o wszystkim, co związane z tym aspektem kontroli budynku.
Przegląd techniczny budynku to kontrola przeprowadzana w celu sprawdzenia stanu technicznego obiektu, jego instalacji i urządzeń oraz oceny możliwości prawidłowego użytkowania. Mówiąc bardziej prostymi słowami – ma na celu upewnienie się, czy wszystko działa prawidłowo i nie pojawiły się żadne niebezpieczeństwa awarii lub zagrożenia dla życia bądź zdrowia ludzkiego. Przegląd techniczny jest wymagany zarówno dla budynków znajdujących się w ramach spółdzielni, wspólnot czy organizacji, jak i dla domów prywatnych. Przegląd nieruchomości jest wymagany przez przepisy Prawa Budowlanego, a konkretnie – mówi o nim art. 62 (Dz.U. z 1994 r. nr 89, poz. 414 z późn. zm.).
Czy osoba prywatna może przeprowadzić przegląd techniczny budynku? Kto wykonuje takie prace? To również ściśle określają przepisy. I – niestety – nie można tego przeprowadzić na własną rękę, ale należy skorzystać z odpłatnej usługi, bowiem w myśl prawa przegląd nieruchomości musi być przeprowadzony przez uprawnionego fachowca, który sprawdza nieruchomość pod względem jej estetyki, stanu technicznego i przydatności do użytkowania. Dlatego kontrola obejmuje sprawdzenie zewnętrznych oraz wewnętrznych elementów budynku i instalacji pod kątem szkodliwych oddziaływań środowiskowych, a także ocenę ryzyka możliwości ich uszkodzenia w procesie użytkowania obiektu
Niezależnie od tego, kto przeprowadza przegląd techniczny budynku, konieczne jest sprawdzenie bezpieczeństwa pod kątem: konstrukcji, ryzyka pożarów, higieny oraz zdrowia, hałasu, drgań oraz termoizolacji.
Skoro kontrola jest obowiązkowa, nasuwa się oczywiście pytanie – co ile przegląd techniczny budynku? Na szczęście odpowiedź nie wymaga poszukiwań. O tym, jak często przeprowadzać jak często przeprowadzać przegląd techniczny budynku, również mówią nam przepisy Prawa Budowlanego w artykule 62. Tutaj przegląd techniczny nieruchomości przepisy przewidują w dwóch kategoriach. Pierwsza to przynajmniej raz do roku. W trakcie takiego przeglądu kontrolowane są m.in. instalacje gazowe, przewody kominowe oraz wentylacyjne. Druga to przegląd nieruchomości przeprowadzany co najmniej raz na pięć lat i tutaj kładzie się nacisk na bardziej „stałe” elementy, jak stan techniczny, przydatność do użytkowania, instalacja piorunochronna oraz uziemienia. Kontrolowany jest także grunt, na którym znajduje się budynek oraz jego otoczenie.
Gdy zostanie przeprowadzony przegląd techniczny budynku, sporządzany jest raport zawierający informację o wszystkich skontrolowanych elementach. Jeśli wykryto rzeczy wymagające naprawy lub modernizacji, zapis o tym powinien się w nim znaleźć. Raport taki należy przechowywać w bezpiecznym, miejscu, ponieważ jego brak w przypadku kontroli może skutkować mandatem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych.
Obowiązek wykonania przeglądu technicznego spoczywa na właścicielach oraz zarządcach budynków. W tym celu muszą oni zatrudnić odpowiednich fachowców. W przypadku stolicy Dolnego Śląska nie będzie z tym problemu – obsługa techniczna nieruchomości we Wrocławiu wykonywana jest przez Siton. Ta działająca od 2008 roku firma świadczy kompleksową obsługę nieruchomości – zaczynając od interwencji, gdy zdarzy się awaria w części wspólnej nieruchomości, kończąc na regularnych przeglądach technicznych.
Powierzenie fachowcom działań związanych z przeglądem technicznym budynku odciążą pracowników wspólnoty lub spółdzielni od konieczności poszukiwania odpowiedniej firmy. Co istotne – można wliczyć w koszty wykonywany przez nią przegląd techniczny budynku. Jaki paragraf klasyfikacji budżetowej obejmuje tego typu usługi? Jest to paragraf 430, czyli „Zakup usług pozostałych”. Ale uwaga – gdy wraz z raportem pojawią zalecenia, ekspertyza lub inne wezwania do podjęcia działań, wówczas klasyfikujemy wydatki na przegląd techniczny budynku w paragrafie 439, czyli „Zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyz, analiz i opinii”.
Naszą zaletą jest nie tylko wysoki profesjonalizm świadczonych usług, ale również to, że wykonywane są one w przystępnych cenach. Dlatego zapewnienie użytkownikom budynku komfortowych warunków do życia codziennego nie będzie wiązać się z dużymi wydatkami. Niewielkim kosztem unikniesz także ryzyka zapłacenia kary za brak raportu z przeglądu technicznego.
Postaw na Siton i śpij spokojnie – skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby poznać wszystkie warunki współpracy!