Trudno nie zauważyć, jak wielka jest skala bezdomności, szczególnie jesienią i zimą, gdy osoby dotknięte tym problemem próbują znaleźć sobie ciepłe miejsce na nocleg. Nierzadko tym miejscem są części wspólne bloków i kamienic wielorodzinnych, podlegających spółdzielniom lub wspólnotom mieszkaniowym. Bezdomny w bloku – jak poradzić sobie z tym „problemem”, zaznaczając, że to nie tylko problem mieszkańców budynku, ale i osoby bezdomnej?
Jak pomóc osobie w kryzysie bezdomności i jakie służby poinformować w przypadku takiego dodatkowego lokatora na klatce schodowej? Jak wyprosić bezdomnego z klatki schodowej i jaką alternatywę zaproponować, żeby osoba bezdomna uzyskała realną pomoc w postaci noclegu, posiłku i ciepłego ubrania?
Bezdomni na klatce schodowej są postrzegani jako prawdziwa zmora mieszkańców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury są bardzo niskie i klatki traktowane są przez nich jako schronienie. Nie tylko ich sama obecność bywa problematyczna, ale i towarzyszący często takim osobom nieprzyjemny zapach, pozostawione śmieci lub – co gorsza – załatwianie potrzeb fizjologicznych na klatce.
Osoby bezdomne na klatce schodowej wzbudzają w wielu ludziach lęk, obrzydzenie, czasami współczucie. To mieszanka, która niejednokrotnie utrudnia sensowną pomoc. W końcu nie każdy bezdomny jest niebezpieczny czy nadużywa alkoholu, czasami wystarczy kogoś odpowiednio nakierować, wskazać miejsca, w których osoba bezdomna uzyska pomoc i być może będzie to początek zmian w jej życiu. Większość ludzi woli pozbyć się problemu, jakim są bezdomni na klatce schodowej, dzwoniąc po prostu na policję lub straż miejską. W przypadku agresywnych bezdomnych osób jest to właściwe posunięcie, zresztą lepiej zareagować w taki sposób i zadzwonić choćby po straż miejską niż nie zrobić nic. Straż miejska posiada namiary na instytucje pomagające bezdomnym i może odwieźć taką osobę do noclegowni na terenie miasta.
Czy bezdomni na klatkach schodowych w ogóle mogą przebywać przez jedną lub kilka nocy? Jeżeli bezdomny na klatce schodowej awanturuje się, znajduje się pod wpływem używek, czy w jakiś sposób zagraża osobom mieszkającym w budynku, najlepiej powiadomić o takim incydencie straż miejską lub policję – lokatorzy budynku mają prawo czuć się bezpiecznie. Można spotkać się z opinią, że jeśli chociaż jeden z lokatorów wpuścił osobę bezdomną na klatkę i zgodził się na jego przenocowanie w części wspólnej, inni lokatorzy nie mogą go wyrzucić. Jednak niektóre osoby bezdomne chwytają się różnych sposobów, żeby dostać się na klatkę, a potem trudno się ich stamtąd pozbyć.
Rozwiązania takie, jak działające domofony i monitoring w pewien sposób pomagają, podobnie jak ochrona budynku – tyle że na ochronę nie każdą wspólnotę stać. Ważne są też przepisy obowiązujące w danej wspólnocie. Lokatorzy są zobowiązani ich przestrzegać. Dotyczy to nie tylko takich aspektów jak przechowywanie przedmiotów na korytarzu czy użytkowanie części wspólnych, ale również odpowiedniego zachowania w nietypowej sytuacji.
Dobrym pomysłem jest umieszczanie wewnątrz klatek spis numerów telefonicznych do instytucji zajmujących się problemem bezdomności. Wówczas, gdy pojawi się bezdomny na klatce, będzie wiadomo, co robić.
Bezdomnego pod wpływem alkoholu, uciążliwego i zagrażającego bezpieczeństwu lokatorów najlepiej zgłaszać na policję lub straż miejską. W takich przypadkach dzwoń pod numer alarmowy 112 lub na straż miejską – 986. Te służby powinny wiedzieć, co dalej zrobić z bezdomną osobą – znają odpowiednie instytucje, placówki medyczne, noclegownie itp.
Nie zawsze osoba bezdomna musi stwarzać problem, jednak należy jej pomóc w inny sposób, niż pozwalając spać na klatce. Jeśli nieproszeni goście pojawiają się na klatce schodowej, w której nie ma domofonu albo często się on psuje, warto zgłosić ten fakt administratorom budynku.
Bezdomni na klatce schodowej mogą być uciążliwi, jednak nie należy wszystkich traktować jednakowo – bezdomność jest traumatycznym przeżyciem nie zawsze wynikającym z przyczyn zależnych od danej osoby. Szacuje się , że w kryzysie bezdomności znajduje się ponad 30 tysięcy osób, z czego aż 80% to mężczyźni. Bezdomność dotyczy również osób bardzo młodych, a nawet dzieci.
Warto wskazać osobom bezdomnym możliwości, jakie znajdują się w mieście, w tym wypadku we Wrocławiu. Oto kilka miejsc, w które mogą udać się osoby bezdomne po pomoc:
Poza tym punkty PCK, łaźnie, noclegownie, centra wsparcia prowadzone przez fundacje. Informacje o takich punktach, adresy, telefony można umieścić na kartkach na klatce schodowej.
Jak doprowadzić do porządku klatkę schodową, okolice budynku, naprawić domofon czy zrobić przegląd techniczny budynku? Zleć to specjalistom z firmy Siton! Świadczymy usługi porządkowe i naprawcze, zajmujemy się terenami zielonymi, a także wieloma innymi aspektami na osiedlach. Zobacz pełen zakres naszych usług na stronie.