Arborysta to zawód jak na razie mało znany i rozpowszechniony, jednak zmienia się to tym bardziej, im bardziej rośnie w społeczeństwie świadomość na temat tego, jak ważną rolę pełnią drzewa w naszym życiu codziennym. Ponadto coraz więcej gmin, firm oraz osób prywatnych jest zainteresowanych usługami osób o takiej profesji.
Arborysta – kto to jest i czym zajmuje się na co dzień? Kiedy warto skorzystać z jego usług? Odpowiadamy na te pytania!
Arborysta, znany również jako „chirurg drzew”, to specjalista zajmujący się pielęgnacją, konserwacją i ochroną drzew. Jego praca obejmuje szeroki zakres działań, które mają na celu utrzymanie roślin w dobrym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa, szczególnie w środowiskach miejskich. Tu można wymienić takie czynności, jak:
Ile za swoją pracę bierze specjalista od drzew – arborysta? Koszt usług arborysty może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj i zakres prac, trudność zlecenia, lokalizacja oraz specyficzne wymagania klienta. Dokładna cena za usługi jest ustalana indywidualnie po oględzinach drzew i ustaleniu szczegółowego zakresu prac.
A może i Ty chcesz podjąć pracę jako arborysta? Co może skłonić do wyboru takiej ścieżki zawodowej? Zacznijmy od tego, że taki człowiek może pracować dla różnych organizacji, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Obsługuje gminy, współpracuje z firmami, w których ofercie znajduje się obsługa terenów zielonych, korzystają z jego usług zarządcy parków, terenów rekreacyjnych i wielu innych miejsc.
Sprawdź też artykuł: Ekologia na osiedlu
Ponieważ arborysta to specjalista od drzew, pełni ważną rolę społeczną – jego praca jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia terenów zielonych. Przekłada się to na estetykę krajobrazu oraz jego ekologiczność. Drzewa to nieceniona pomoc w produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza, którym wszyscy oddychamy. Niestety, nie jest to zawód dla wszystkich. Oprócz wiedzy teoretycznej niezbędna jest także dobra kondycja – nierzadko arborysta musi wspinać się na drzewa przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu.
W Polsce nie ma żadnych kierunków arborystycznych w szkołach. Aby zostać arborystą, należy przejść przez szereg specjalistycznych szkoleń oraz kursów. Są one organizowane zarówno przez organizacje państwowe, jak i firmy prywatne. Podstawowe wymogi do podjęcia tej profesji to ukończone 18 lat oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych (jak np. lęk wysokości).
Podczas szkoleń i kursów kandydaci na arborystów uczą się na temat:
Ponadto podczas szkoleń można uzyskać certyfikaty i uprawnienia związane z obsługą specjalistycznych narzędzi oraz uprawniające do pracy w zawodzie arborysty za granicą.
Wiele firm zajmujących się pielęgnacją terenów zielonych zatrudnia arborystów lub współpracuje z nimi. Jedną z nich jest Siton, w którego zakres usług pielęgnacja zieleni we Wrocławiu. Decydując się na współpracę z nami wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy budynków zyskują pewność, że nie tylko koszenie trawnika czy odśnieżanie w zimie będą przeprowadzane regularnie, ale również że drzewostan zostanie zachowany w optymalnej kondycji.
Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że podległy Ci teren będzie zawsze zadbany i estetyczny, warto nawiązać z nami współpracę!