Siłownia plenerowa jako pomysł na uatrakcyjnienie przestrzeni osiedlowej

24 października, 2024

Siłownia plenerowa to obiekt, który od jakiegoś czasu pojawia się w przestrzeni miejskiej – również na osiedlach. Czy taka siłownia ma sens? Osiedle jest miejscem dla wszystkich mieszkańców, dlatego jego uatrakcyjnianie jest działaniem na ich korzyść. Na co dzień wielu mieszkańców bloków nie ma możliwości skorzystania z klasycznej siłowni, zresztą nie na każdym osiedlu taka jest, a jeśli już nawet jest, nie wszyscy lubią ćwiczenia w określonych godzinach. 

Jak stworzyć siłownię na osiedlu? Jaki sprzęt powinien się tam znaleźć?

Czy siłownie plenerowe mają sens?

Siłownia na wolnym powietrzu – czy jest sens tworzenia takiego obiektu w przestrzeni osiedla, skoro w miastach jest naprawdę sporo wewnętrznych siłowni? Można wymienić wiele powodów, dla których ma to sens. Przede wszystkim nie każdy z nas ma czas na to, żeby po pracy, szkole lub innych codziennych zajęciach spędzać czas w klubie fitness. Większość siłowni jest otwarta w konkretnych godzinach, a zewnętrzna siłownia jest czynna całą dobę – i w dodatku korzystanie z niej jest darmowe!

Siłownia plenerowa bywa całkiem nieźle zaopatrzona, co w zupełności wystarcza osobom ćwiczącym amatorsko, bez planu zbudowania konkretnej masy mięśniowej. Dla niektórych osób ćwiczenie na zwykłej siłowni może być mało komfortowe: zamknięta przestrzeń, kosztowne karnety, tłumy ludzi. Tymczasem siłownia na zewnątrz pozwala na ćwiczenie jak chcesz i kiedy chcesz, a umieszczone w niej sprzęty na ogół są dość proste do opanowania dla laika. Ponadto ćwiczyć tam możesz nawet wracając ze spaceru, albo wdrożyć częste ćwiczenia jako część spaceru – taka aktywność na pewno przyniesie wiele korzyści!

Siłownia plenerowa stanowi również atrakcyjny punkt osiedla, na którym coś się dzieje i w dodatku można zrobić tam coś dla siebie. W ćwiczeniach na zewnątrz może przeszkodzić jedynie brzydka pogoda, choć i to nie wszystkich odstrasza. Jednak najważniejszą rolą siłowni w plenerze jest to, że możemy tam zadbać o swoje zdrowie, kondycję, dobre samopoczucie i wygląd. Nadwaga, otyłość, brak kondycji, choroby, przy których brak ruchu mogą jeszcze bardziej się pogłębić – to powody, dla których warto stać się stałym bywalcem zewnętrznej siłowni. Poza tym, ćwiczenia to prawdziwa przyjemność i jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, warto się o tym przekonać.

Przeczytaj też: Nowoczesne rozwiązania architektoniczne a komfort życia mieszkańców bloków

Czy siłownia zewnętrzna wymaga zgłoszenia?

siłownia plenerowa3Siłownia w plenerze jest uważana za obiekt tzw. „małej architektury” i jako taki nie wymaga pozwolenia na budowę. Co nie znaczy, że nie trzeba się starać o żadne pozwolenia. Na etapie planowania obiektu, należy zgłosić taki zamiar do wydziału architektury. Jeżeli nie będzie przeciwwskazań co do stworzenia takiego obiektu, a inwestor spełni wszelkie wymogi, można ruszać z przedsięwzięciem. Często siłownia zewnętrzna powstaje jako wynik rewitalizacji osiedla lub miasta albo dzięki porozumieniu spółdzielni z mieszkańcami i dofinansowaniom na modernizację przestrzeni osiedla.

Co warto wiedzieć, zanim rozpocznie się budowę zewnętrznej siłowni? Siłownia na powietrzu nie powinna znajdować się w odległości mniejszej niż 10 metrów od sąsiednich budynków, miejsc, w których są składowane odpadki, ulic. Lepiej zachować też odstęp od centrów handlowych, zakładów produkcyjnych, ścieżek rowerowych, parkingów itp. Dla bezpieczeństwa osób ćwiczących, siłownie nie powinny się też znajdować na odległych obrzeżach ze złym oświetleniem.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się na siłowni zewnętrznej?

Na siłowni plenerowej liczy się nie tylko sprzęt do ćwiczeń, ale również nawierzchnia, która zminimalizuje ryzyko obrażeń. Często najlepsze nawierzchnie na osiedlowe place zabaw sprawdzają się też na siłowniach plenerowych, a więc te z syntetycznych tworzyw, nawierzchnia gumowa, poliuretanowa itp.

A co ze sprzętem do ćwiczeń? Jak zrobić siłownię zewnętrzną i zapewnić jej użytkownikom najlepsze przyrządy do ćwiczeń?

Siłownia na powietrzu – sprzęt:

  • stepper – wzmacniający mięśnie nóg;
  • orbitrek – wpływa na mięśnie całego ciała, wzmacnia je i podnosi wydolność organizmu;
  • wahadło – wpływające na właściwą postawę ciała;
  • rowerek – wzmacnia mięśnie nóg;
  • drabinki – wspomagają w rozbudowaniu bicepsów;
  • twister – wspomaga koordynację ruchów, wzmacnia stawy biodrowe.

Oczywiście listę można uzupełnić o wiele innych przyrządów – w zależności od wielkości budżetu i obszaru, jaki ma zajmować siłownia zewnętrzna. Urządzenia i nawierzchnia wymagają regularnej konserwacji, czyszczenia i mycia, a cały teren sprzątania i pielęgnacji. To zadanie możesz polecić profesjonalistom. Sprzątanie terenów zewnętrznych we Wrocławiu warto powierzyć doświadczonej firmie Siton, która zajmuje się zachowaniem czystości na osiedlach, w blokach, domach, firmach – zapoznaj się z naszą szeroką ofertą już dzisiaj!

siłownia plenerowa2
© SITON
design:
Proformat