Jak konserwować podłogi drewniane w kamienicach?

10 października, 2024

Drewniane podłogi wyglądają bardzo stylowo i nie wychodzą z mody. Zawsze będą na czasie, a w dodatku pasują do większości popularnych wystrojów. Drewniane podłogi są często spotykane w kamienicach, co pasuje do specyficznego klimatu tych budynków. Jednak nawet najpiękniejsza podłoga z najszlachetniejszego drewna wymaga konserwacji, a nawet cyklinowania. 

Jak wygląda renowacja podłogi drewnianej? Na czym polega konserwacja podłogi drewnianej i jak często powinniśmy myć i odkurzać takie podłogi?

Czym konserwować podłogę drewnianą? 

Regularne odkurzanie, mycie i używanie odpowiednich środków o właściwościach konserwujących pomoże utrzymać podłogę drewnianą w dobrym stanie przez długi czas. Podłoga w kamienicy wykonana z drewna powinna być odkurzana przynajmniej raz w tygodniu i to nasadką z miękkim włosiem, żeby nie narażać jej na dodatkowe zarysowania. Podłogę przemywamy miękką ściereczką z mikrofibry albo płaskim mopem, pamiętając o tym, żeby odcisnąć je z nadmiaru wody – jej zbyt duża ilość może powodować pęcznienie drewna.

Do mycia podłóg drewnianych używaj specjalnych detergentów o impregnujących właściwościach. Woda nie powinna być zbyt gorąca, to mogłoby zaszkodzić podłodze. Unikanie zarysowań i innych mechanicznych uszkodzeń jest bardzo ważne, dlatego dobrze jest zabezpieczyć ją przed meblami, stosując specjalne podkładki. Jeżeli spędzasz dużo czasu przy komputerze, pracując, ucząc się lub grając w gry, pamiętaj o zakupieniu specjalnych podkładek pod fotel biurkowy.

Konserwacja podłogi drewnianej wymaga dobrania środków i metod, które sprawdzą się przy konkretnym rodzaju podłogi. W tym celu warto się zorientować, z jakiego drewna wykonana jest podłoga – np. z sosny, dębu, a następnie jakie jest jej wykończenie, czy jest olejowana, woskowana czy lakierowana.

Jak konserwować parkiet olejowany? 

jak konserwowac podlogiKonserwacja podłogi olejowanej polega na regularnym jej odkurzaniu i myciu oraz zastosowaniu specjalnego preparatu raz w roku. Odkurzenie miękką szczoteczką i przemywanie wystarczy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Oczywiście mop powinien być bardzo dokładnie odciśnięty z wody, tak, żeby był nie mokry, a wilgotny. Do wody należy dodać detergent pielęgnujący drewno, ponieważ zwykłe detergenty do mycia podłóg mogą okazać się zbyt agresywne w działaniu dla takiej podłogi.

Konserwacja podłogi drewnianej olejowanej przy pomocy specjalnego oleju pielęgnacyjnego powinna być wykonywana około raz do roku. Taka częstotliwość będzie odpowiednia dla podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych. W siedzibach biur, gdzie natężenie ruchu jest większe, lepiej wykonać konserwację co pół roku, a w miejscach, gdzie ruch jest naprawdę duży – co 3 miesiące.

Jak nanosić olej pielęgnacyjny na podłogę?

  • odkurzyć podłogę, a potem przetrzeć na mokro miękką ściereczką albo mopem. Do mycia najlepiej używać chłodnej wody ze specjalnym detergentem;
  • rozprowadzić niezbyt grubą warstwą olej do konserwacji podłóg (za dużo oleju może dać odwrotny efekt do zamierzonego);
  • odczekać około 30 minut i przetrzeć powierzchnię miękką szmatką, usuwając od razu nadmiar oleju;
  • pozostawić do całkowitego wyschnięcia na około 12 godzin – użytkować podłogę po upływie tego czasu.

Ten proces powtarzamy średnio raz w roku. Dzięki olejowaniu podłoga będzie utrzymywać się przez wiele lat w idealnym stanie.

Czy podłogi drewniane wymagają konserwacji? 

Podobnie jak posadzka polimerowa, drewniana podłoga jest wytrzymała i odporna na wiele czynników, jednak jej niewłaściwa pielęgnacja bądź zaniedbanie może przyczynić się do niszczenia powierzchni. Każdy rodzaj podłogi wymaga czyszczenia i odświeżania. Podłoga olejowana powinna być raz do roku impregnowana specjalnym olejem, a gdy marzy nam się całkowita renowacja drewnianej podłogi, można ją wycyklinować i zastosować barwiący olej, który odświeży albo zmieni kolor, pozostawiając jednak wyjątkowy charakter takiej nawierzchni.

Podłoga lakierowana co jakiś czas wymaga nałożenia nowej warstwy lakieru, zaś podłoga woskowana musi regularnie przechodzić proces woskowania. Niektóre zabiegi odnawiające można przeprowadzić samemu, jednak jeżeli podłoga jest mocno zniszczona, warto zlecić renowację specjalistom.

Jak często olejować podłogę drewnianą? Jak wyrównać podłogę w starej kamienicy?

Remont podłogi w kamienicy, szczególnie przy jej dużym wyeksploatowaniu, nierównościach, pęknięciach i zmatowieniach najlepiej zlecić fachowcom. Siton jest firmą z Wrocławia, dla której odnowienie podłogi drewnianej jest proste – posiadamy wykwalifikowaną kadrę pracowników i dysponujemy odpowiednim sprzętem oraz środkami, dzięki którym Twoja podłoga znów będzie zachwycać stylowym wyglądem, a w dodatku zwiększy się jej odporność na uszkodzenia. Oprócz renowacji podłóg wykonujemy wszystkie prace porządkowe w obrębie nieruchomości i terenów wokół niej.

Z naszych usług korzystają wspólnoty mieszkaniowe i osiedla, a także prywatne osoby. Skontaktuj się z nami już dzisiaj!

podłogi drewniane2
© SITON
design:
Proformat