Jak dbać o infrastrukturę techniczną budynku?

13 maja, 2024

Jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania budynku jest sprawna infrastruktura techniczna. Utrzymywanie jej w prawidłowym stanie to obowiązek właściciela obiektu, niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna, czy też wspólnota mieszkaniowa. Ale to nie tylko wymóg prawny. Ma również aspekt praktyczny – zapewnia optymalne warunki użytkowania obiektu, co może przekładać się m.in. na wzrost jego wartości oraz zainteresowanie osób lub firm chcących wynająć/kupić w nim pomieszczenia.

W jaki sposób zadbać o utrzymanie infrastruktury technicznej? Co się do niej zalicza? Czy można zlecić opiekę nad infrastrukturą firmie zewnętrznej? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Co to jest infrastruktura techniczna budynku? 

Infrastruktura techniczna budynku występuje w każdym obiekcie niezależnie od jego przeznaczenia. Obejmuje wszelkiego rodzaju instalacje, sieci oraz urządzenia, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i korzystanie z niego. Pod tę definicję podchodzą wszelkie systemy dostarczania energii, wodno-kanalizacyjne, grzewcze, gazowe, a także związane z bezpieczeństwem. Zarówno infrastruktura techniczna budynku mieszkalnego, jak i przemysłowego musi mieć np. instalacje przeciwpożarowe zgodne z przepisami dotyczącymi danego obiektu.

Co należy do infrastruktury technicznej?

Czym w świetle prawa jest infrastruktura techniczna? Definicja znajduje się w artykule 143 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Czytamy tam:

„Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.”

W dalszych przepisach infrastruktura techniczna budynku jest podzielona na trzy główne grupy: systemy wodno-sanitarne, energetyczne oraz łączności komunikacyjne/transportowe. W każdym przypadku obejmuje to całość urządzeń – zaczynając od studzienek kanalizacyjnych, kończąc na słupach energetycznych. Wszystkie elementy są równie istotne dla zachowania optymalnego funkcjonowania danego obiektu.

Należy jednak mieć na uwadze podział infrastruktury na część należącą do dostawcy oraz tę, za którą odpowiada właściciel budynku. Tutaj rozdzielenie jest proste. Za wszystko, co prowadzi do przyłączy, odpowiada dostawca danej usługi, a więc np. wodociągi miejskie za wodę. Przyłącze i wszystkie instalacje od niego to infrastruktura techniczna leżąca w gestii właściciela obiektu.

Czy ogrodzenie to infrastruktura techniczna? 

Czy ogrodzenie to obiekt infrastruktury technicznej? Odpowiedź może dziwić, ponieważ w zależności od sytuacji może brzmieć „tak” lub „nie”. Jak to możliwe? Otóż ogrodzenie nie jest uznawane za infrastrukturę techniczną, lecz za urządzenie budowlane w przypadku, gdy znajduje się na działce niezabudowanej. Definiuje to art. 3 pkt. 9 prawa budowlanego.

Ale jeśli ogrodzenie zostanie postawione na działce już zabudowanej, wówczas uznawane jest za obiekt infrastruktury technicznej, który podlega tym samym obowiązkom co i inne. Dotyczy to zarówno płotów, jak i ogrodzeń sztachetowych, panelowych, a także murów.

Na czym polega dbanie o infrastrukturę techniczną?

Na czym polega dbanie o infrastrukturę technicznąOdpowiedzieliśmy już na pytanie, infrastruktura techniczna – co to jest, ale pozostaje kolejne: na czym tak właściwie polega dbanie o nią? Odpowiedź jest prosta. To po prostu przegląd, konserwacja oraz niezbędne naprawy wszystkich elementów wchodzących w skład infrastruktury. Oczywiście niezbędna jest do tego właściwa wiedza oraz doświadczenie, pozwalające zarówno zlokalizować i ocenić już istniejące problemy, jak również przewidzieć, które punkty mogą sprawiać problemy w najbliższej przyszłości.

Co jest naturalne – im większy obiekt, tym większa jego infrastruktura techniczna. Jej dokładne sprawdzenie oraz konserwacja wymagają zaangażowania specjalistów, oraz zaplanowania przeglądów z wyprzedzeniem. Nie każda spółdzielnia mieszkaniowa ma do dyspozycji odpowiednich ludzi, na szczęście przepisy pozwalają na zatrudnianie w tym celu firm zewnętrznych.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty wrocławskiej firmy Siton. Wykonujemy nadzór, remonty i wymianę elementów konstrukcji, instalacji oraz doraźne interwencje w przypadku wystąpienia awarii. Współpraca z nami daje pewność, że infrastruktura techniczna budynku będzie zachowana w perfekcyjnym stanie. 

Decydując się na Siton zyskuje się kompleksowe wsparcie w każdym aspekcie. To coś więcej niż sama obsługa techniczna nieruchomości we Wrocławiu – to gwarancja, że cokolwiek trzeba zrobić, zostanie zrobione nie tylko na czas, ale i solidnie.

Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że obiekt będzie w pełni sprawny technicznie, zapoznaj się z ofertą Siton już dzisiaj!

© SITON
design:
Proformat