Co robić podczas awarii windy? Praktyczne wskazówki 

7 sierpnia, 2024

Utknięcie w windzie nie należy do przyjemnych doświadczeń i choć zdarza się rzadko, nie można go wykluczyć, szczególnie jeśli korzysta się z niej często. Awaria windy to nie tylko problem techniczny, który trzeba zgłosić odpowiednim osobom, ale przede wszystkim traumatyczne doświadczenie dla kogoś, kto znajdzie się w windzie, która zatnie się między piętrami. Wiele osób woli korzystać ze schodów niż wejść do windy – szczególnie po nieprzyjemnych doświadczeniach z nią związanych.

Trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której codziennie zmuszani jesteśmy do dźwigania zakupów na dziesiąte piętro, wnoszenia po schodach wózka z małym dzieckiem czy wchodzenie na ostatnie piętra biurowca, w którym pracujemy. Są sytuacje, gdy z windy po prostu musimy korzystać na co dzień. Co zrobić w przypadku, gdy przydarzy nam się awaria windy? Komu zgłaszać ewentualne usterki i gdzie zadzwonić w przypadku zacięcia się w windzie?

Gdzie zgłosić awarię windy? 

Dźwigi osobowe w budynkach mieszkalnych i budynkach użytku publicznego znajdują się pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego. UDT zajmuje się kontrolami i przeglądami stanu technicznego wind w budynkach. Normy, jakie muszą spełniać dźwigi osobowe, są bardzo wyśrubowane i dlatego awaria windy to nie jest coś, co zdarza się na porządku dziennym, a raczej wyjątek. Rygorystyczne przepisy określające parametry techniczne dźwigów osobowych sprawiają, że nawet podczas awarii nie istnieje niebezpieczeństwo, że zabraknie nam powietrza w kabinie albo że kabina spadnie.

Komu należy zgłaszać usterki, które zauważymy, poruszając się windą w bloku? Zawsze powinny niepokoić takie sygnały jak zacięta winda (nawet jeśli zdarza się to sporadycznie), dziwne odgłosy, brak płynności podczas ruchu urządzenia. Windą zajmuje się administrator budynku, dlatego wszelkie wątpliwości powinny być zgłaszane do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych, które mają obowiązek zareagować w odpowiedni sposób. Brak regularnych przeglądów, konserwacji i napraw w razie drobnych usterek może doprowadzić do tego, że w końcu zdarzy się poważna awaria windy.

W przypadku, gdy osoba znajdująca się w windzie dozna obrażeń, odszkodowanie leży w gestii zarządcy budynku – jeżeli nie dopilnuje on koniecznych przeglądów i napraw ewentualnych uszkodzeń. Administrator od razu po zgłoszeniu usterki przez użytkujących windę powinien zareagować, wzywając firmy posiadające uprawnienie UDT. Konieczne są także okresowe przeglądy techniczne i dopuszczenie urządzeń do dalszego użytkowania.

Jak awaryjnie otworzyć drzwi windy? 

co podczas awarii windyCo zrobić, jeśli jednak zdarzy się awaria windy w bloku lub innym budynku wielorodzinnym czy biurowcu? Jak otworzyć windę, jeśli stanie na którymś piętrze? I czy powinno się robić to samemu?

Awaria windy w bloku może być prawdziwie traumatycznym przeżyciem, które skutecznie uniemożliwi późniejsze korzystanie z dźwigów osobowych bez uczucia stresu. Jeśli jednak już się przydarzy, przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, ani tym bardziej podskakiwać w kabinie czy wykonywać gwałtownych ruchów. Lepiej się uspokoić i zacząć działać. Najpierw warto spróbować wcisnąć przycisk z numerem piętra, na którym aktualnie się znajdujemy. Jeżeli to nic nie da, kilkakrotnie spróbować przycisnąć włącznik otwierania drzwi.

Jeśli i to nie pomaga – należy wcisnąć przycisk alarmowy, który znajduje się w każdej kabinie. Operatorzy wind są dostępni przez całą dobę, ale jeśli przycisk z jakiegoś powodu nie działa, najlepiej zadzwonić pod numer 112 i starać się spokojnie, rzeczowo wyjaśnić sytuację. W przypadku gdy nastąpi awaria windy bloku, bardzo pomocna jest zwykła latarka w telefonie, dzięki której w przypadku braku prądu odnajdziesz w kabinie numery alarmowe, na które trzeba dzwonić w razie awarii – kartka z takimi numerami powinna znaleźć się w każdej windzie.

Co zrobić, gdy zatrzyma się winda? 

Jeśli awaryjne otwieranie windy nie zadziała, przede wszystkim należy zachować spokój, a po wykonaniu telefonu do operatora i przedstawieniu sytuacji, cierpliwie zaczekać na pomoc. Winda może zatrzymać się nagle i tak samo znów ruszyć, dlatego podejmowanie na własną rękę prób otwierania drzwi na siłę jest po prostu skrajnie niebezpieczne. Najlepiej poczekać na pomoc fachowców. Doświadczeni serwisanci mają co najmniej kilka metod na uwolnienie zablokowanych w kabinie osób. Wyjście z kabiny powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem pracowników serwisujących windy, w przeciwnym razie opuszczanie kabiny może być niebezpieczne.

Awaria windy w bloku to coś, co niestety może się zdarzyć, dlatego tak ważne są przeglądy techniczne urządzenia. Dla użytkujących windę to nic przyjemnego przeżyć wydarzenie takie jak awaria i uwięzienie pomiędzy piętrami. Co robić, by do takich sytuacji nie dochodziło lub chociaż jak maksymalnie ograniczyć ryzyko poważnych usterek?

Oprócz kontroli Urzędu Dozoru Technicznego budynek powinien znajdować się pod opieką firmy, która zadba o nieruchomość pod względem technicznym. Wszelkie przeglądy, drobne i większe naprawy, przeglądy instalacji elektrycznych, przeciwpożarowych, gazowych, grzewczych, utrzymanie czystości – to wszystko zapewni profesjonalna firma, świadcząca usługi porządkowe i techniczne – Siton. Funkcjonuje ona także jako pogotowie techniczne we Wrocławiu – zapraszamy do kontaktu.

awaria windy co robić
© SITON
design:
Proformat